Strona główna Katalog firm Firmowe okazje! Wiadomości SSK! Reklama O nas Dodaj firmę

Katalog branż

Artykuły spożywcze Biuro Budownictwo Chemia Edukacja i szkolnictwo Elektronika Finanse i ubezpieczenia Internet Komputery i informatyka Marketing Meble Media lokalne Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nieruchomości Odzież i tkaniny Przemysł i produkcja Rolnictwo i zwierzęta Rozrywka i imprezy RTV i AGD Sport i Turystyka Telekomunikacja Transport i spedycja Uroda i relaks Usługi
Wiadomości lokalne

Symboliczny start wielkiej inwestycji

Dodano: 2012-07-05

Dziś w stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii odbyła się uroczystość „Wbicia łopaty” pod budowę fabryki MTU Polska należącej do światowego koncernu TOGNUM. W zakładzie za 90 milionów euro znajdzie pracę 220 osób.

Symbolicznego rozpoczęcia inwestycji obok Prezesa MTU Polska Karla Kollmussa, dokonali: prezydent Stargardu Sławomir Pajor, parlamentarzyści Zofia Ławrynowicz i Michał Jach, starosta Waldemar Gil, wicemarszałek Andrzej Jakubowski, Marek Łyżwa – członek zarządu PAIiIZ oraz Iwona Grajewska z PSSE.

W uroczystości, obok kierownictwa spółki MTU, wzięli udział przedstawiciele władz województwa, samorządu zachodniopomorskiego, powiatowego i stargardzkiego z prezydentem Sławomirem Pajorem na czele, a także przedsiębiorcy, delegaci instytucji i przedsiębiorstw oraz liczna grupa dziennikarzy.

Zanim doszło do punktu kulminacyjnego uroczystości, odbyła się seria wystąpień osób zaangażowanych w zlokalizowanie fabryki w Stargardzie. Prezes Karl Kollmuss powitał gości po polsku i zapowiedział, że do czasu uruchomienia zakładu jego znajomość naszego języka będzie znacznie lepsza. Zamierzenia inwestycyjne spółki przedstawił już w swoim rodzimym języku, po niemiecku. MTU Polska wchodzi w skład światowego koncernu TOGNUM, którego głównymi udziałowcami są tacy potentaci jak Daimler i Rolls-Royce. Jak mówił prezes Kollmuss, wkład założycielski przed stu laty miały tak znane osoby jak: Daimler, Diesel, Maybach i Zeppelin. W Stargardzie spółka MTU zainwestuje ponad 90 milionów euro. Nabyła już działkę o wielkości 20 ha z przeznaczeniem na budowę fabryki. Budynki zajmą powierzchnię ponad 27 tys. m kw. -Nawet dla na jest to duże wyzwanie – mówił prezes MTU. Rocznie firma inwestuje w badania i rozwój około 200 mln euro. Tak duże nakłady, zdaniem Karla Kollmussa, są konieczne, aby zapewnić firmie wiodącą pozycję na rynku technologicznym systemów napędowych i energetycznych. M.in. właśnie dzięki trafnym decyzjom inwestycyjnym, obroty światowego koncernu w zeszłym roku wzrosły z 1,7 mld euro, aż do 3 miliardów euro.
Zakład MTU powstanie nieopodal fabryki Cargotec oraz Bridgestone w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Prace budowlane i wykończeniowe potrwają do 2014 roku. Już jesienią 2013 roku ma ruszyć produkcja: skrzyni korbowych do silników, głowic i cylindrów oraz elementów wielkogabarytowe dla serii silników 2000 i 4000 marki MTU.
Wraz z fabryką utworzone zostanie centrum badawczo-rozwojowe. Będą w nim opracowywane nowe rozwiązania związane z technologią budowy silników, ściśle mówiąc ich mechanicznymi i elektronicznymi komponentami. Będą tez prowadzone prace nad technologiami software’owymi.
Pracę w nowym kompleksie przemysłowo-badawczym znajdzie na początek 220 osób. Na stargardzkiej inwestycji skorzysta jednak o wiele więcej osób. Między innymi pracownicy firm budowlanych, serwisowych, a także inni usługodawcy od hotelarzy i restauratorów zaczynając a na transportowcach kończąc. Prezes Karl Kollmuss przedstawił również pełną kadrę zarządzającą przedsięwzięciem. Wszyscy zrobili ukłon w stronę gospodarzy, przedstawiając swoje funkcje i zadania w języku polskim.

Prezydent Stargardu przedstawił założenia pozyskiwania przez Miasto inwestorów. Wspomniał o roli Stargardzkiego Parku Przemysłowego jako lokalizacji inwestycji średnich oraz Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii dla wielkich fabryk. Powiedział o wciąż trwających pracach związanych z jeszcze pełniejszym przygotowaniem terenów inwestycyjnych. Podziękował wszystkim partnerom, z którymi współpracował przy pozyskaniu inwestora. Podkreślił wagę niemieckiej inwestycji dla miasta i regionu. Podziękował zarządowi spółki MTU za „dobry wybór” miejsca. Życzył aby budowa przebiegała sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Wręczył też upominek prezesowi Kollmussowi, w postaci okazałego herbu miasta, wykonanego przez uczniów Centrum Kształcenia Praktycznego w Stargardzie. Herb został zrobiony za pomocą urządzeń numerycznych CNC, działających na tej samej zasadzie jak te, które będą wykorzystywane w nowej fabryce.

Negocjacje w sprawie zlokalizowania inwestycji w Stargardzie trwały rok. O niemieckiego inwestora rywalizowało wiele miast. Wybrano Stargard, a przemawiały za nami: duży potencjał fachowych pracowników i podwykonawców oraz bliskość węzłów logistycznych, takich jak położone w niewielkiej odległości porty morskie.

Wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski rozpoczął od słów: „To wspaniały dzień dla województwa zachodniopomorskiego i dla Stargardu. Dzień, w którym poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Przyjmujemy to wyzwanie”. Zdaniem wicemarszałka zarówno województwo zachodniopomorskie jak i Stargard są dobrymi partnerami do realizacji tak dużych i innowacyjnych inwestycji.

Źródło: stargard.pl

wstecz
Strona główna O nas Reklama Partnerzy Promuj nas FAQ Regulamin Kontakt
Projekt i wykonanie: BM&A GS Polska & studio mh